Minilatawiec MSL - nie tylko dla najmłodszych !

Mimo niepozornego rozmiaru ten kajtek (tak pieszczotliwie w naszych pracowniach nazywamy latawce - od angielskiego słowa "kite" czyli latawiec) potrafi jednak w sprzyjających warunkach latać naprawdę wysoko i wyciągnąć w chmury całą szpulkę maszynowych nici! Jest prosty w budowie, można też go łatwo zmontować nawet w plenerze, jest niedrogi, świetnie nadaje się dla młodszych modelarzy i do różnego typu akcji promocyjnych. Od wielu lat masowo wykorzystywany przez naszą pracownię w przeróżnych zastosowaniach modelarskich. Opis jego budowy został opublikowany w miesięczniku Młody Technik w numerze 9/2015. Można go też nabyć w formie gotowego, wydrukowanego w kolorze zestawu materiałowego z kilkoma różnymi zdobieniami. Modelik ten łatwo także można zbudować samemu od podstaw – i do tego tu właśnie namawiam - szczegóły w rozwinięciu.Podstawa do jego budowy to dobry brystol formatu A4 do wykonania zasadniczych części modelu. Dobry - znaczy w miarę sztywny – powinien mieć odpowiednią gramaturę: najkorzystniej pomiędzy 200 a 250 g/m2. Minimalna to 160 g/m2. Jeśli zdarzy się, że domowa drukarka odmówi druku na brystolu, wówczas można wydruki skopiować na karton z wydruku na zwykłym papierze.
Model można narysować, przerysować lub wydrukować docelowy model lub tylko jego szablon z załączonego poniżej pliku jpg lub pdf (miś), pdf (smok).

Do zdobienia poszycia polecam kredki, flamastry, markery. Odradzam raczej farby wodne ze względu na marszczenie poszycia i plakatowe ze względu na dodatkowy ciężar.

Linka do latawca może być w miarę dowolna, powinna jednak łatwo się wiązać i kleić – od lat najlepiej spisuje mi się mocna i nieszczególnie cienka nitka bawełniana (nie jest łatwo zerwać ją w rękach ! ). Cienki biały kordonek i zwykłą mocną nić maszynową również można do tego celu wykorzystać.

Montaż minilatawca MT-MSL nie jest skomplikowany. Został opisany w podpisach przy   ilustracjach. Zalecana jest jest jednak staranność w realizacji kolejnych zadań.

Modyfikacje - innym sposobem określenia długości linek jest zaznaczenie ich długości ołówkiem - 12 cm na górnej i 16 cm na dolnej lince, a następnie związanie ich na tych zaznaczeniach razem z linką holu. W naszych pracowniach często też wykonujemy ogon podwójny z dwóch taśm 5x200 cm klejonych równolegle do dłuższych boków MSL'a.  Warto również dla lepszej stateczności zabigować i zagiąć lekko latawiec wzdłuż osi symetrii, podnosząc lekko końce skrzydeł. Na podstawie planów MSL można też zbudować podobne w montażu minilatawce o wielu różnych kształtach. Tych którym to za mało polecamy również inne nasze latawce: FEST'a, DeLF'a I lub  DeLF'a II.

Loty modelu należy przeprowadzać z zachowaniem standardowych zasad bezpieczeństwa lotów tego typu modeli: nie wolno latać wśród widzów, na drodze, w pobliżu linii energetycznych i drzew oraz przed burzą. Dodam jeszcze, że nie warto też latać kiedy podłoże jest wilgotne (wilgotna trawa odbarwi ogony). Przy starcie pomagać może kijek-wędka, która pozwala na start choćby z ziemi.

Na koniec jeszcze jedna istotna sprawa, o której młodzi (oj, nie tylko młodzi!) modelarze często zapominają: „Człowiek jak latawiec, musi iść pod wiatr, żeby się wzbić” – warto o tym pamiętać!

Wysokich lotów - pochwalcie się nam zdjęciami !  :o)

iPD

 

Galeria wykonawców (aby powiększyć, należy użyć opcji "Pokaż obrazek") 
Naszą witrynę przegląda teraz 101 gości