Błąd
notice
WALL-E - budowaliśmy modele robotów w Koronie !
    Z okazji premiery filmy WALL-E,  20 lipca, w niedzielę w godz. 12.00-16.00, w Cinema City Korona we Wrocławiu, przygotowaliśmy nie lada gratkę dla młodych entuzjastów robotyki. To była niezwykła impreza - o szczegółach w dalszej części artykułu.

    Zaproszenie można było znaleźć m.in. tutaj:

    Premiera najnowszej disneyowskiej produkcji o przesympatycznym robocie WALL-E (Wysypiskowy Automat Likwidująco-Lewarujący klasy E) stała się doskonałą okazją do pokazania młodym widzom i ich rodzicom, odwiedzającym w niedzielne popołudnie 20 lipca b.r. Cinema City Korona we Wrocławiu, niemałego dorobku wrocławskich robotyków – począwszy od tych najmłodszych, z  Zespołu Pracowni Modelarskich MDK im.M.Kopernika, aż do zaawansowanych konstruktorów Koła Naukowego Robotyków KoNaR, oraz absolwentów i wykładowców Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej (nota bene - najlepszej uczelni technicznej w  Polsce w 2007 roku wg. rankingu tygodnika Wprost).

    Podczas czterogodzinnych pokazów zaprezentowano łącznie 25 robotów (w przeważającej większości prototypowych jednostek autonomicznych), z czego aż 13 w bezpośrednich pokazach z udziałem widzów. Na równoległej wystawie, obok zaawansowanych konstrukcji „Profesora Wrocławskiego” (jednego z pierwszych robotów antropomorficznych na świecie), czy  reklamowego „Wrocławika” , znalazły się także ciekawe książki z zakresu robotyki [8] oraz wybrane modele robotów, wykonane przez młodych  uczestników Ogólnopolskich Zawodów Modeli Robotów i Jednostek Ratowniczych [9],  jakie już od sześciu lat rozgrywane są w MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu - tradycyjnie w trzecią niedzielę stycznia.


    W trakcie warsztatów dla najmłodszych, na stanowiskach ZPM MDK można było złożyć kartonowe modele robota WALL-E [10] lub zbudować robota-karalucha [11], [12] (łącznie 70+24 zestawy modeli ufundowane przez Cinema City, zaprojektowane zostały w ZPM MDK specjalnie na tę okazję!).


    W wydzielonych strefach pokazów, na dwóch ringach zwanych dojo, walczyły ze sobą (sportowo! ;o) roboty  sumo [7] i minisumo [3], [4], [7], natomiast bezpośrednio pomiędzy widzami „spacerowały” roboty: „Kosmos” (balansujący na dwóch kołach niczym „Segway”) [6]  i dozorująco-testowy  „Sputnik”. Najmłodsi  chętnie też rozgrywali wyścigi między „WALL-E” a „EWĄ” na torze slot –car [13] lub bawili się zdalnie sterowanym modelem „WALL-E’go” [14],[15],[16], wykonanym przez Piotra Karwize – młodzieżowego instruktora ZPM MDK. Największą z prezentowanych w holu kina konstrukcji była prezentacja możliwości robota saperskiego „Inspector” [17],[18], [19], (produkcji Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów z Warszawy), będącego w służbie Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Udaną imprezę zakończono serią pamiątkowych zdjęć [20], [21].

    Ogromne zainteresowanie, połączone z niedowierzającym zaskoczeniem, jakim wśród zwiedzających cieszyły się opisywane konstrukcje i ich twórcy, pokazują jak potrzebne są podobne, wspólne działania - zarówno środowisk oświatowych, samorządowych, jak i biznesowych - dla technicznego i kulturowego rozwoju kolejnych pokoleń rodaków.

    Do zobaczenia na kolejnych imprezach z Techniką!
iPD


{gallery}/galeria/walle{/gallery}

   Więcej o samym robocie WALL-E na oficjalnej stronie filmu (znajdziecie tam między innymi: ciekawe animacje, zwiastun, oraz tapety komputerowe).
 
Naszą witrynę przegląda teraz 89 gości