BattBox - pojemnik na zużyte ogniwa - MT 9/2008
   We wrześniowym numerze Młodego Technika coś dla ekomodelarzy - kartonowy pojemnik w kształcie ogniwa R14 (w skali 4:1) do zbierania zużytych "baterii". Ten prosty model można bardzo dobrze wykorzystac w szkole... ;o)
   Jak widać na załączonym obrazku - to bardzo prosty a przy tym pożyteczny model (poza zdrozumiałą satysfakcją z przyczynienia się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszej rodzinnej planety - można z jego budowy uzyskać zapewne jeszcze dodatkowy profit w postaci piątki lub szóstki w szkole - kolejne Sprzątanie Świata już wkrótce!).   
Ponieważ w artykule nie zmieściły się  wszystkie rysunki, jakie przygotowaliśmy - poniżej zamieszczamy również rysunki montażowe oraz pliki pliki do wydruku płaszczyzn bocznych pojemnika.   
Zwróćcie uwagę na staranne wykonanie dna (pełny pojemnik waży niemało) - tu lepiej wykorzystać płytę CD (lub nawet 2).

    Poniżej znajdują się dwie alternatywne wersje graficzne korpusu pojemnika - żeby je wydrukować, najlepiej skorzystać z usługi w punkcie reprograficznym, zanosząc
zapisany na płycie lub "pendraku" poniższy plik jpg (żeby go lepiej obejrzeć należy kliknąć w prawy klawisz myszy i "Pokaż obrazek" - korzystajac z tego samego dokera można go też skopiować)

    

   
    Mamy nadzieję, że Wasze BattBoxy dadzą Wam satysfakcję i dobre oceny w szkołach.

    Pamiętajcie o odpowiednio częstym oddawaniu swoich "zbiorów" do pukntów utylizacji, inaczej wycieciekający z ogniw elektrolit będzie dodatkowym kłopotem. 

    Poniżej lnki do stron firm zajmujących się zbiórką zyżytych ogniw, akumulatorów i baterii oraz kilka dodatkowych ciekawwostek. 

http://www.dke.com.pl/baterie.html - Dolnośląska Korporacja Ekologiczna

http://www.reba.com.pl/pg?id=9 - Reba Organizacja Odzysku S.A.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bateria_z_Bagdadu - pierwsze baterie galwaniczne z III w.p.n.e

http://mwalnik.wodip.opole.pl/chemia/elektro/ogniwa.html - ogniwa galwaniczne - chemia

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bateria_ogniw - oznaczenia ogniw i baterii

<!--[endif]-->http://www.wkl.com.pl/akumulatory-baterie-ogniwa,1,2,379 - dobra książka - nie tylko dla fachowców


   
    Przy tej okazji dwa minikonkursy dla tegorocznych uczestników zajęć w ZPM MDK ! 
Pierwszy modelarz (lub modelarka ;o), który(a) przyjdzie na wrześniowe zajęcia i poda prawidłową liczbę baterii, widocznych na powyższym zdjęciu, otrzyma kartonowy model do sklejenia robota WALL-E (taki jak na ilustracji - dla uczestnika > 10 lat, lub prostszy - dla młodszych).

Pierwszy konkurs rozstrzygnięty - prawidłową odpowiedź podał i nagrodę odebrał Michał Kotkowski - gratulacje! :o)

Ostatnia w tym miesiącu szansa na w/w model robota, to wykonanie i pokazanie się jako pierwszy(a) w na zajęciach MDK z modelem BattBoxa.  :o)

iVD & iPD


 
Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości