Zaproszenie na kurs: Opracowywanie plików graficznych dla ploterów tnących CNC
    Niniejszy kurs stanowi kontynuację bardzo cenionego kursu dotyczącego tworzenia grafiki użytkowej w oparciu o program CorelDraw9.  Jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych - szczególnie nauczycieli i wychowawców, chcących rozszerzyć swój warsztat pracy o współcześnie dostępne technologie.

Więcej…
 
Zmarł twórca Super Glue

    Harry Wesley Coover Jr, znany przede wszystkim jako wynalazca kleju cyjano-akrylowego, zmarł w swoim domu w Kingsport w stanie Tennessee w wieku 94 lat - informuje "The Guardian".

Więcej…
 
Modelarskie "szuradełka" na wymiar

   Pod określeniem "szuradełka" w pracowniach modelarskich kryją się niewielkie zwykle bloczki ścierne, przeznaczone do obróbki elementów modeli. Choć czasem modelarze wykorzystuję gotowe bloczki ścierne, często do specjalnych zastosowań trzeba wykonać specjalnie narzędzia... W rozwinięciu o sposobach na własne - dopasowane do potrzeb - bloczki ścierne i pilniczki.

Więcej…
 
Jak zużyć klej Super Glue do ostatniej kropli w tubce?

    Kleje cyjanoakrylowe typu Super Glue, Kropelka, Cyjanopan itp. z reguły mają opakowania w postaci małych tubek o pojemności 2g, które są zarazem dozownikami kleju. Często po otwarciu i 2-3 krotnym użyciu kleju, zasycha on w tubce i na tym jego przydatność się kończy - zazwyczaj wtedy, gdy jest pilnie potrzebny. Jak temu w prosty sposób zaradzić - w rozwinięciu.

Więcej…
 
Wycinaki z igły lekarskiej

     W rozwinięciu przedstawiamy prosty sposób na wykonanie przebijaków do otworów o małych średnicach (od 0,25 do 1,20 mm) w papierze itp. materiałach.

Więcej…
 
Modelarskie serwa do zadań nietypowych - MT 1/11

    Serwa modelarskie mogą mieć wiele zastosowań. Jeszcze parenaście lat temu nikt nie traktował poważnie tych z modelarzy-amatorów, którzy rozkręcali dobre serwo, by cokolwiek w nim zmieniać - przeciwnie każdą usterkę (zębatki, elektroniki) starano się naprawić - serwa były zbyt cenne... Dziś sytuacja jest już zgoła odmienna - czasami zastosowanie niedrogiego serwa po drobnych przeróbkach jest najtańszym rozwiązaniem do napędu lub sterowania wielu urządzeń - nie tylko modeli. O tym, że nie jest to nic trudnego - nawet dla nie-elektroników - postaram się przekonać na przykładzie serwa Tower Pro SG-5010 - w dalszej części tego materiału.

Więcej…
 
Powtórka z suw-miar w (MT 04/2008)
    Suwmiarka to chyba najbardziej uniwersalny przyrząd w technice pomiarowej.  Znajduje „pod ręką” się w każdym szanującym się warsztacie. Czy można zatem nie umieć się nią posługiwać? Nie można! To jedna z podstawowych umiejętności każdego szanującego się modelarza ZPM MDK! Ponieważ jednak (wiem to z doświadczenia) wielu z młodych techników ma z tym spore problemy, w rozwinięciu krótka powtórka z suw-miar.
Więcej…
 
Uniwersalna wycinarka do listew modelarskich (MT 2/2008)
    Wycinanie większej ilości równych listewek nawet z pomocą porządnego nożyka i dobrego stalowego liniału może uprzykrzyć życie każdego modelarza – kto musiał to robić ten wie. Tym razem proponuję zatem wykonanie prostego i taniego, lecz bardzo praktycznego przyrządu, który to zadanie w zdecydowany sposób ułatwi...
Więcej…
 
Średnicomierz kieszonkowy w RC PM 1/2008
     W miesięczniku RC Przegląd Modelarski (nr 1/2008) w dziale "Porady", znajduje się opis wykonania, opracowanego w ZPM MDK, podręcznego średnicomierza o wielkości karty kredytowej...

Więcej…
 


Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości