Fotokwiatuszek MT-0617

Kwiaty prezentowane przy różnych okazjach (lub bez) – od niepamiętnych czasów są dowodem pamięci i dobrych życzeń. Jak co roku, niebawem przydadzą się większości z nas pod koniec maja, czy w czerwcu – dla rodziców, albo i dla koleżanek na koniec roku szkolnego. Dziś o wyjątkowym kwiecie, który nigdy nie zwiędnie, a do tego będzie się zawsze uśmiechał do obdarowanej osoby, ilekroć ta na niego spojrzy. Sprawdziliśmy – to naprawdę udany prezent! (Ten autorski artykuł ukazał się w miesięczniku Młody Technik w wydaniu 6/2017)MATERIAŁ

By kwiatek, będący tematem dzisiejszego artykułu, zawsze był w dobrej formie, wykonamy go z „cytrusowej” sklejki – znanego Czytelnikom , ulubionego materiału autora, dostępnego w dodatku za uśmiech w najbliższym warzywniaku. Do wykonania kwiatuszka wraz z doniczką wystarczy pół deseczki, którą wygodnie zdemontować można ze skrzynki po cytrusach za pomocą płaskiego wkrętaka i obcęgów.


OBRYSY ELEMENTÓW

Kontury elementów modelu można przenosić na niezwichrowaną sklejkę przez naklejenie wstępnie wyciętych rysunków. Można też odbić rysunki na docelowy materiał przez kalkę maszynową lub „ołówkową” (zrobioną po lewej stronie linii za pomocą zamazania miękkim ołówkiem).

DOWNLOAD – aby pobrać plik PDF jak na rysunku poniżej kliknij w ten link lub rysunek.WYCINANIE I SZLIFOWANIE

Przy minimalnej ilości wyposażenia, do wycięcia wszystkich elementów wystarczy nożyk modelarski. Ułatwieniem jednak mogą być piłka włosowa, modelarska piła tarczowa, można też oczywiście użyć plotera tnącego, o ile się takim dysponuje. By wyciąć piłką włosową otwory wewnętrzne najpierw trzeba wywiercić (lub przebić) otwór, przez który będzie można przełożyć brzeszczot, przed zakręceniem go w drugim mocowaniu. Wygodnym „stolikiem” do wycinania piłą włosową jest specjalnie opracowana do niej „jaskółka”, mocowana do stolika. Piłą, czy nożykiem wycina się z małym naddatkiem (jest on uwzględniony na rysunkach wykonawczych).

Docelowy kształt elementów uzyskujemy dzięki bloczkom ściernym (nie gąbkom – potrzebujemy płaszczyzn), papierowi ściernemu na rurce, oraz pilnikom igłowym (dotyczy to szczególnie najmniejszych detali).


MALOWANIE

Jeśli w planie mamy kolorowy kwiatek – lepiej pomalować elementy przed sklejeniem. Najlepszym wyborem są farby akrylowe, wodoodporne – dostępne często również jako pigmenty do farb. Mają konsystencję ciekłych farb plakatowych, schną również tak szybko, jak ich szkolne odpowiedniki. Można również użyć farb modelarskich, choć możliwe, że trzeba będzie je nakładać kilkukrotnie.

Ziemię” w doniczce można wykonać z odpowiednich granulatów przeznaczonych na podtorza modeli kolejowych, drobnego piasku, lub ziemi przyklejonej do sklejki. Środek kwiatka nie musi być malowany – choć może – wtedy będzie to zwykły kwiatek, chyba, że środek będzie żółty i z uśmiechem J .ZDJĘCIE

Wielkość modelu została dostosowana do standardowej fotografii legitymacyjnej 35 x 45 mm. Jeśli nie mamy akurat odpowiedniego zdjęcia legitymacyjnego, można użyć innego zdjęcia z twarzą o odpowiedniej wielkości. Zdjęcia najlepiej wklejać pomiędzy płatki a środek kwiatu. Wycinanie i wklejanie po sklejeniu kwiatka nie daje tak dobrych efektów jak wcześniej wymieniona metoda.

(wypalane laserowo zestawy fotokwiatków – o wiele wygodniejsze w montażu – można zamówić u nas)

OBDAROWYWANIE

Przed wręczeniem, kwiatek należy odpowiednio zapakować – jeśli ma być niespodzianką, unikać należy bezbarwnego celofanu. Fotokwiatki doskonale prezentują się na parapecie, na półce, czy przy komputerze.

Mam nadzieję, że przynosić będą radość obdarowanym, obdarowującym – a przy okazji autorowi projektu i redakcji Młodego Technika – jeśli zechcecie podzielić się z nami zdjęciami swoich fotokwiatków na naszych facebookowych stronach.

Najlepszego !

iPD

Ten wpis został opublikowany w kategorii dydaktyczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *