Grudniowe ciepłe światła czyli budujemy latarenki

W grudniu, staje się to pomału pracownianą tradycją, ocieplamy zimę budując latarenki. Zazwyczaj są to proste modele z kartonu. Do samodzielnego wykonania takich właśnie prostych latarenek (nie tylko adwentowych) teraz właśnie zapraszam.

„Wszystko, na co patrzysz w Twoim otoczeniu, powinno Cię cieszyć. A wszystko, co widzisz… to światło”– to piękne motto znalazłem na stronie jednej z pracowni zajmujących się tworzeniem niezwykłych użytkowych dzieł sztuki – witraży.

Witraż – to ozdobne wypełnienie najczęściej okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła oprawionych w ołowiane ramki – kontury przedstawionego w witrażu rysunku. Technika ta znana była w starożytności, jednak została rozpowszechniona we wczesnym średniowieczu, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie wieków XIX i XX (secesja).

W pierwszym okresie rozwoju witrażownictwa – od X do XVI w. – posługiwano się szkłem barwionym przez topienie masy szklanej razem z tlenkami metali. Barwione szkło miało naśladować szlachetne i półszlachetne kamienie, a jego cena była porównywalna z wartością klejnotów, stąd witraże stosowano dawniej głównie w budownictwie sakralnym.

W okresie drugim – od XVI w. do czasów współczesnych – rozpowszechniło się malowanie szkła farbami szkliwnymi, niskotopliwymi, utrwalanymi poprzez wypalanie koloru . Technika ta pozwalała na osiągnięcie pełnej gamy barw oraz precyzyjnego rysunku przedstawienia, stała się też częstszym elementem niesakralnej architektury i wystroju wnętrz.

Najprawdopodobniej największe w Europie witraże (212 m2) znajdują się w Rypinie (kujawsko-pomorskie).

W rozwinięciu artykułu na stronie Młodego Technika znajduje się dalszy ciąg tego artykułu zawierający również opisy sposobu wykonania dwóch rodzajów użytkowych modeli witraży. Wystarczy kliknąć na powyższe zdjęcie. Zapraszam zatem do strony Młodego Technika, oglądania, czytania, budowy i podzielenia się z nami efektami swoje pracy (wierzę, że wkrótce będą mogły zostać tu poniżej opublikowane ;o)   – iPD


DOWNLOAD

2 Ramki pojedynczych witrażyków,

Witrażyki do wydruku na kalce technicznej lub folii transparentnej,

Latarenka adwentowa I (ze zdjecia powyzej),

Latarenka adwentowa II (łukowe okna),

Latarenka adwentowa III (prostokątne okna).

Ten wpis został opublikowany w kategorii dydaktyczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *