KONKURS – PROGRAM RAKIETOWY – WYNIKI !

http://2.bp.blogspot.com/_el_aWFNjlI8/SRIxwsUDxDI/AAAAAAAAAAM/uLx3PZftOLU/S1600-R/BITMAP_questlogo.bmp

Z przyjemnością ogłaszam, że laureatami konkursu „Program rakietowy” zostali:

Roch Drgas (ZPM MDK / wt) – za najpełniejszą relację z budowy zestawu rakiet i rakietoplanów słomkowych (kaliber do 8 mm) z dedykowaną wyrzutnią pneumatyczną.
Paweł Zych
(ZPM MDK / wt) – za najciekawsze modele latające z napędem pneumatycznym kalibru 15 mm  (Blackbird i TIA Fighter)
Filip Mielcarz
(ZPM MDK / pt) – za zestaw trzech rakiet typu MT-08 (kalibru 15 mm z operatorem chomikowym ;o)

Gratuluję wszystkim nagrodzonym oraz ich rodzicom! Nagrodzone fotorelacje w rozwinięciu.

FOTORELACJE LAUREATÓW

Roch Drgas (pomoc projektowa: tata Rafał)

Mamy dwa rodzaje modeli, rakiety i samolot rakietowy. W pierwszym przypadku mamy rakietę z pojedynczym statecznikiem oraz podwójnym. Drugi typ rakiety do samolot rakietowy, ten samolot rakietowy ma skrzydła wygięte lekko ku górze oraz stateczniki taki sam jak w przypadku rakiet lecz ułożone nie symetrycznie jak w przypadku rakiet.

Kadłuby naszych modeli wykonane są ze słomek do picia napojów, papieru, pianki EPP i plasteliny. Słomki mają średnicę nieco większą niż standardowe (około 7 mm) aby umożliwić osadzenie ich podczas startu na węższej słomce, którą trzymamy w ustach. Stateczniki wykonane są papieru – kwadraty o boku 8 cm przed montażem składamy je na pół oraz po przekątnych. Przed montażem należy wyciąć otwór, który umożliwi na wprowadzenie kadłuba do środka modułu stateczników (zdjęcie statecznik_montaż.jpg). Skrzydło samolotu rakietowego wykonane jest z pianki EPP zamontowanie jest przez wykonanie dwóch nacięć (na zdjęciach), nie jest przyklejone, ruchomy montaż umożliwia przeprowadzanie eksperymentów z różnymi ustawieniami. Głowica wykonana jest z plasteliny.
Podczas testów modyfikowaliśmy masę głowicy oraz ustawienie skrzydła aby otrzymać właściwą trajektorię lotu. Zastosowanie plasteliny jako głowicy pozwoliło na zastosowanie szybkich korekt i skrócenie procedur. Dodatkowo wykonaliśmy wyrzutnię zbudowaną z butelki 1,5 l PET, nakrętki pull-push, węża 10 mm i słomki. Aby osadzić wąż w nakrętce zamoczyliśmy go w gorącej wodzie.

Uruchomienie wyrzutni polega na nadepnięciu butelki i powoduje wtłoczenie powietrza do wężyka i słomki, na której jest osadzony model.


Paweł Zych

To model supersamolotu Lockhed SR-71 Blackbird. Latał w latach 70-90 ubiegłego wieku, jako samolot szpiegowski. Pobił rekord świata co do szybkości-3529km/h! Został zbudowany na życzenie ówczesnego prezydenta USA. Żeby go zbudować trzeba było ,, wymyślić wszystko na nowo”;). I udało się, wymyślono nowe paliwo (bo zwykłe mogło by się spalić przy takiej prędkości), opony zostały wypełnione azotem(odpornym na ogromne ciepło wytwarzane przez tarcie przy tak dużej prędkości ) i okryte aluminium, poszycie zostało wykonane z tytanu(również odpornego na ciepło). By odpalić silniki trzeba było wrzucić do nich małe ładunki wybuchowe. Blackbird mógł pomieścić 30 ton paliwa i lecieć przez 90 min. z pełną prędkością. Podczas swych operacji samolot był ostrzeliwany 4000 razy (ani razu celnie). Zbudowano 32 maszyny z czego 12 się rozbiło(przez nieuwagę pilotów). Żeby latać tą maszyną, trzeba było przejść specjalny kurs. Z wielu tysięcy ochotników zakwalifikowało się jedynie 82. Załoga Blackbirda to 2 osoby – jeden steruje samolotem, a drugi całą aparaturą i resztą.
Mój model ma trochę źle zrobione silniki [ale to chyba nikomu nie wadzi 😉 ].

Model gwiezdnego myśliwca TIE generacji Advanced, oryginał pilotował Darth Vader. Jego bronią jest działo laserowe. Oprócz napędu jonowego, ma hipernapęd i skrzydła solarne. Ta generacja TIE ma system tarcz deflektorowych, który jest w stanie odeprzeć ostrzał laserowy. W moim modelu, na szybie kabiny widać zarysy twarzy Vadera.


Filip Mielcarz

– brak opisu … :oI

NAGRODA GŁÓWNA:Rakieta Starhawk jest modelem rakiety kosmicznej, który został wyprodukowany przez cenioną amerykańską firmę Quest Aerospace. Model, dzięki specjalnej konstrukcji i wysokiemu stopniowi prefabrykacji  jest przeznaczony dla początkujących modelarzy kosmicznych, jest stabilny w locie i łatwy w obsłudze. Pod okiem rodziców może być używany również przez dzieci i młodzież do lat 18. Wyposażony został w taśmę hamującą o długości 35 centymetrów, dzięki czemu łatwiej go odzyskiwać do kolejnych lotów. Zestaw zawiera elementy pokazane na zdjęciu powyżej. Do startu należy zakupić odpowiedni modelarski silnik rakietowy typu 1/2 A5-3 lub A5-4 lub B15-5 lub C15-6

Wysokość rakiety: 330mm

Masa własna: 23g

Wysokość wznoszenia: 150m

Kaliber: 20mm

Stateczniki monolityczne z tworzywa sztucznego

Samoprzylepne naklejki w zestawie

Taśma hamująca opadanie w zestawie

Obrazkowa instrukcja montażu (opis w j. ang.)


Nagrody dodatkowe:

– rakiety hukowe z tworzyw sztucznych (znane już uczestnikom zajęć).

– zestaw materiałowy do budowy kolorowego modelu Concorde (długość ok. 30 cm)


-zestawy materiałowe do budowy Rakieta Krecika (wys ok. 12 cm, kaliber 16mm)


-zestaw materiałowy do budowy rakiet pneumatycznych kalibru 27mm

Archiwum

STATUS KONKURSU – zakończony

REGULAMIN KONKURSU

1. Uczestnicy

Konkurs przeznaczony jest dla uczestników zajęć modelarskich ZPM MDK i Warsztatów Młodego Technika w szkołach 118 oraz 76 (obowiązuje kryterium zapisu – karta zgłoszeniowa – i opłacenia kosztów na materiały na zajęcia w kwocie co najmniej 50 zł).

2. Zadania konkursowe
2.1. Własnoręcznie zbudować serię (min. 3 szt.) różnych modeli rakiet lub rakietowych statków kosmicznych (ew. powietrznych) z napędem pneumatycznym. Polecane są raczej materiały celulozowe (papier, karton, drewno) oraz niezbyt duże wymiary całości.
2.2. Przesłać na adres zpmmdk1(małpka)wp.pl krótką (ok. 20 zdań) relację z budowy i testów własnych modeli.
Opisy i zdjęcia wykonanych modeli można samodzielnie zamieszczać także na zaprzyjaźnionym „czarnym forum” modelarzy kartonowych – tutaj.
2.3. Przynieść
06.03.2016 do SP 118 we Wrocławiu na pokazy modeli w locie i rozdanie nagród.

3. Termin i sposób zgłaszania prac
Podpisaną prawdziwym imieniem i nazwiskiem fotorelację z budowy i lotów oraz opis prac projektowych (lub link do tej fotorelacji zamieszczonej w sieci) należy przesłać na adres zpmmdk1(małpka)wp.pl do piątku 04.03.2016r. g.23.59.

4. Nagrody
Tradycyjnie nagrody będą wybierane z puli przez laureatów w kolejności uzyskanych miejsc (tzn. że zwycięzca wybiera nagrodę jako pierwszy). Najprawdopodobniej nagrody zostaną rozdane podczas zawodów lotniczych modeli halowych w dniu 3 marca 2016 w SP 118 po pokazach modeli latających z napędem pneumatycznym.Ten wpis został opublikowany w kategorii wewnętrzne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *