MiniKitek ZPM – żaglówka dla początkujących

Ten mały model, zaprojektowany w Zespole Pracowni Modelarskich we Wrocławiu dla najmłodszych z żeglarzy, jest pomniejszoną i radykalnie uproszczoną wersją modelu ZPM Błękitek, opublikowanego w “RC przeglądzie modelarskim” nr 10/2007.  W przeciwieństwie do swojego poprzednika można go łatwo wraz z dzieckiem zbudować w 1 sobotni wieczór, by w niedzielę cieszyć się już rejsami w miejskiej sadzawce lub ogrodowym basenie!


Materiały
: bloczek tworzywa piankowego (styrodur, pianka montażowa, ew. styropian), patyczek szaszłykowy dł. 30cm, przekładka do skoroszytów, PCV twarde 1mm (takie jak w chipowych kartach telefonicznych), dwustronna taśma samoprzylepna, mocna nić, 2 szpilki, blaszka z puszki po napoju, płaska sztabka ołowiu wędkarskiego 35g, wiertło śr. 3.5 mm,  klej cyjanoakrylowy, klej do styropianu oraz ew. farbki akrylowe.


Kolejność montażu (zalecana): przygotowanie kadłuba (za pomocą szablonów pokładu i dna z cięciem i szlifowaniem lub wg. rozwiązania z cięciem termicznym podanego w n-rze 10/2007 RCpm), malowanie pokładu, wykonanie zawiasów (z blaszki na wiertle średnicy o 0,5 mm większej od średnicy masztu),wycięcie żagli, montaż bomów/usztywnień  grota i foka, montaż masztu, żagli i olinowania (ruchy bomów na stałe ograniczone +30’ -30’ – węzełki zabezpieczyć cyjanoakrylem), płetwy  balastowej, ruchomego steru i … Gotowe!


Dodatkowo w przypadku, gdy żaglowcem będzie pływał kilkuletni kapitan zalecam wzmocnić stosownie gniazdo masztu. Modelarzom starszym proponuję wykorzystanie do sterowania tego modelu na przykład  aparaturki z miniautek (tylko ster kierunku).Niezależnie od wieku i umiejętności – wszystkim, wykonawcom MiniKitków ZPM życzę dobrej zabawy!
iPD


Niniejszy materiał stanowi fragment artykułu wydanego drukiem w RC Przeglądzie Modelarskim.  Publikacja za zgodą Redakcji RCpm.
Zestawy materiałowe z planami modelu w skali 1:1 mozna nabyc u nas + prosze o e-mail .

{gallery}minikitek{/gallery}
Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieumiałek i sp.. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *