MISTRZOSTWA POLSKI JACHTÓW KLASY RR – SOBOTA 6.05 – 17.00-18.00


W SOBOTĘ 6 czerwca (UWAGA ZMIANA!) , od g. 17.00  do ok. 18.00, na terenie Stanicy wodnej ZHP odbędą się Mistrzostwa Polski Modeli Jachtów Klasy RR. To najmniejsza klasa regatowa na świecie, stworzona dla morskich zuchów, ale dostępna również dla wszystkich pasjonatów miniaturowego żeglarstwa – w tym również dorosłych.  W rozwinięciu więcej informacji pomocnych w budowie modeli oraz zasady rozgrywek. Zapraszam ! – iPD   (ilustracja tytułowa via http://www.bacpack442.org)

Wyścigi modeli klasy Raingutter Regatta – Regaty Rynnowe – rozgrywane są równolegle w dwóch, wypełnionych wodą rynnach deszczowych lub podobnej wielkości torach. Zawodnicy na sygnał startu zaczynają dmuchać w żagle swoich łodzi, aby jak najszybciej dopłynąć do końca zwyczajowo dziesięciostopowych (3,05 m) rynien/kanałów. Na wszelki wypadek – aby nie doszło do tzw. hiperwentylacji i omdlenia – najmłodsi dmuchają przez słomki do napojów.

Regaty w ramach MP 2015 rozegrane zostaną w dwóch kategoriach (wyścigowej i makietowej) z podziałem na grupy wiekowe:

1. Przedszkolna

2. Wczesnoszkolna (kl. I-III SP)

3. Podstawowa (kl. IV- VI SP)

3. Otwarta (również dla dorosłych ! ).

Wyciąg z regulaminu regat klasy rynnowej

Jachty startujące w tej klasie mają za zadanie jak najszybciej pokonać trasę regat długości 1,5 lub 3 m napędzane wyłącznie strumieniem powietrza z ust zawodnika.

Kadłub: pojedynczy, podwójny lub potrójny, z drewna, kory lub tworzyw sztucznych, długość od 6 i 1/2″ do 7″ (czyli 165 – 178 mm łącznie ze sterem i każdą wystającą częścią) i nie może być szerszy niż 95 mm  (nie dotyczy żagla/żagli, choć należy brać pod uwagę możliwość ich kolizji z torem rynnowym). Kadłub może być malowany i ozdabiany pod warunkiem, że całość nadal będzie odporna na wodę (farby plakatowe nie mogą być stosowane!). Zanurzenie optymalnie do 40 mm ze względu na rodzaj toru regatowego.

Maszt: o wysokości od 6 do 7″ (162 – 178 mm) liczonej od pokładu do topu (góry) masztu.

Żagle: z materiału wodoodpornego, mogą być cięte, zaginane i dekorowany.  Żadna inna forma napędu oprócz żagla/żagli nie może być stosowana.

Płetwy sterowa i balastowa: z materiałów wodoodpornych, muszą być dobrze przymocowane do dna łodzi. Ster może wykraczać poza rufę kadłuba (tył łodzi), o ile nie przekracza podanego wyżej wymiaru.

Zdobienia i akcesoria: przedmioty zdobiące, takie jak np. żeglarze, armaty, koła sterowa itp. mogą być instalowane na modelu, o ile są trwale przymocowane i nie przekroczone zostaną wymiary wymienionych powyżej.

Numery startowe na żaglach: nie są obowiązkowe.

 

Wyciąg z regulamin kategorii makietowej

Jachty zgłoszone w tej klasie muszą spełniać wszystkie punkty regulaminu klasy wyścigowej RR i mają być w stanie przepłynąć trasę konkursową, ale oceniane są wyłącznie pod względem jakości samodzielnego wykonania i stylu (tzw. wrażenie artystyczne).  Ta kategoria polecana jest szczególnie bardziej doświadczonym modelarzom – w tym dorosłym! :o)

Ustalenia dodatkowe

W przypadku, gdy w danej kategorii lub grupie wiekowej nie znajdzie się min. 3 uczestników, komisja sędziowska będzie mogła dołączyć zawodników niepełnej grupy do innej.

Zawodnicy przedszkolnej grupy wiekowej obowiązkowo będą napędzali swoje modele za pomocą standardowych, grubych słomek do napojów dostarczonych przez organizatora (dla uniknięcia ryzyka niedotlenienia podczas regat). W pozostałych grupach będzie to opcjonalne – do wyboru zawodnika.

 

Przewidywane nagrody i wyróżnienia

Na pewno każdy zawodnik zgłoszony do udziału i po przepłynięciu trasy w zawodach otrzyma pamiątkowy dyplom.

Na pewno zwycięzcy regat w poszczególnych grupach wiekowych otrzymają stosowne medale.

Przewidywane są również dodatkowe nagrody i upominki (sponsorzy mogą się już przyłączać :o)

 

 


Planowane do regat tory rynnowe i opisy opracowanych w ZPM MDK modeli klasy RR, które można użyć w zawodach

Uniwersalne tory rynnowe (opis budowy z wymiarami toru, jaki będzie użyty do regat oraz film z próbnego pływania).

 

Klasyczna żaglówka (RR-01)

 

Trójmasztowiec (RR-02)

 

Katamaran RR-03

 

Łódź wikingów (RR-04)

Dodatkowe, przydatne informacje:

Typowy amerykański zestaw do rozgrywania regat rynnowych (via http://usscouts.org):

Prostokątne tory rynnowe wykonane z impregnowanej sklejki (via http://southtownspennysaver.com):

Obrazkowy kurs budowy klasycznego jachtu RR (via https://www.scoutlander.com)

https://youtu.be/0PMhBtaHZ9Q

{youtube}https://youtu.be/0PMhBtaHZ9Q{/youtube}

Ten wpis został opublikowany w kategorii rozgrywki RR. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *