ŚWIATOWE TRENDY W KLASIE FOOTY RC 2014

TOPOWE PROJEKTY FOOTY NA ŚWIECIE

Zalążek tego artykułu powstał w lutym 2010. Zamieszczam tutaj odnośniki do interesujących konstrukcji światowych modeli klasy FOOTY, by przedstawiać je szerszemu gronu zainteresowanych. Z oczywistych względów ten artykuł będzie nadal uzupełniany. Jeśli Drogi Czytelniku znalazłeś ciekawy materiał w sieci – prześlij link – dodam go do poniższej serii. Jeśli jesteś w stanie przetłumaczyć wersję oryginalną na język polski – również chętnie zamieszczę tu taki materiał.

SZWAJCARIA: BREITHORN by Marcus WAHLIN, SUI (1)20
– „rasowiec” – mistrz EURO FOOTY 2011, (nie ścigał się z ICE GBR 41) rozegranych na Jeziorze Bodeńskim.
O tym, co zdaniem projektanta przesądza o przewadze łódki Breithorn można również przeczytać na forum rcsailing.net.Jak dotąd, mimo wcześniejszych nadziei footy skipperów w kwestii możliwości zakupu zestawów, oficjalnie można  kupić tylko profesjonalnie opracowane plany. We Włoszech wykonano formę i kopie laminatowe – oryginalnie balsowo-szklanego kadłuba – patrz relacja.
EDIT 2017: Strona domowa projektu – alpyacht.ch dziś sprzedaje trampki. 
Vladimir Synek zbudował wg uzyskanych tam wcześniej planów łódkę CZE 35, którą pokonał czołówkę czeskich i polskich skipperów podczas I Mistrzostw Czech FOOTY 2017 w Vyrovicach.

CZECHY/FRANCJA:  ESTEREL

Choć masowe pływanie za nasza południową granicą rozpoczęło się od Opałków – podczas pierwszych oficjalnych regat FOOTY w Czechach najlepiej spisały się jachty (patrz zdjęcie niżej) wykonane przez Dalibora Seberę Seniora na podstawie francuskich planów jachtu ESTEREL. Dzięki uprzejmości francuskiego autora planów i czeskiego wykonawcy (dziękujemy) do Polski trafiło już kilka zestawów startowych do budowy tego modelu. Najbliższa okazja, by zmierzyć się z nimi na naszym akwenie nadarzy się już podczas najbliższych MP Polski ‚ 2016 we Wrocławiu.

 

USA: POOL SHARK by Chris Staiger, sprzedawany przez Dick’a McCoy z Bakersfield Model Yacht Club /CA

Rasowy ścigant – króluje w obu Amerykach. Jest dostępny w zestawach do samodzielnego złożenia. W Europie nie stwierdziłem jednak jeszcze jego obecności. (Więcej o nich przeczytać i zobaczyć można w następujących miejscach: strona domowa i specyfikacja zestawów w pdf, film z pomiarów, widok zestawu, film z pływań, świetnie obfotografowany w detalach Tiger Shawk Stanley’a Townsenda (vide ilustracja poniżej), brazylijska flota oparta na rekinach i jego lokalna kopia).
SZWAJCARIA: SLIM by Phil Tyler
, SUI 42
Zwycięzca ostatnich europejskich regat klasy footy RC we Francji (wygrał ostatecznie z ICE GBR 41)
.

ANGLIA: ICE (by Roger Stollery)
– konstrukcja, która króluje nie tylko na Wielkiej Wyspie, gdzie pływa na niej cała czołówka skipperów tej klasy. Rob Vice (GBR 41) z Londynu, był dwukrotnie najlepszy w EURO FOOTY w 2010 w Polsce i w 2012 w Sestiere we Włoszech, oraz drugi w 2013 w Le Havre we Francji (ale nigdy nie ścigał się z SUI 20… – oj, chcę to zobaczyć…). Dwie z takich łódek pływają do teraz we Wrocławiu gdzie można je zobaczyć, czasem w Bytomiu Odrzańskim (wtedy jednak przegrały z naszymi Opałkami). Jak dotąd trudno było jednak uzyskać nam nowe zestawy od autora projektu, wykonującego małe partie przede wszystkim na rynek angielski (zobacz niezwykle pomysłowe detale takielunku, ).


fot. Roger Stollery

ANGLIA/SZWECJA: MOONSHADOW (by Angus Richardson and Co ;o)
Budowany z ABS w małych seriach na podstawie projektu s.p. A. Richardsona, który w wersji węglowej by Keven Jackson nie miał sobie równych na sztormowym EURO FOOTY 2009 w Liverpoolu.

Relacja (automatyczne tłumaczenie Google) naszego przyjaciela ze Szkocji – Andrew Halstead’a – z prefabrykacji kadłubów projektu równie nam przychylnego Angusa Richardsona z Colwyn Bay – typu Moonshadow (nota bene: niebieski kadłub o nazwie Voortrekker pokazany na zdjęciach został nam ofiarowany po ostatnim EU GP w Liverpool’u! Zginął na, jednak z modelarni…Kto wziął, żeby zrobić!?)


KANADA: LAJABLESS & PAPABOIS

typowo regatowa, węglowa łódka była dostępna w zestawach do szybkiego montażu.


AUSTRALIA: 507
Zestawy rekreacyjno-sportowe z ABS, do szybkiego montażu, na podstawie planów zmarłego niedawno Angusa Richardsona, budowane i sprzedawane w dużych ilościach na antypodach. Jedna z tego typu łódek była na EURO FOOTY 2010 we Wrocławiu. W Polsce jeszcze na stałe nie pływają.


WŁOCHY – PRESTO, BRANDO & Co by Flavio Faloci

Przepięknej urody, makietowe łódki z drewna – coś dla koneserów – „niezakoniecznie” ścigantów! Jeśli powstanie podgrupa modeli makietowych klasy FOOTY (a mam taką nadzieję)  – to właśnie będą jej pierwsi przedstawiciele… Doskonale opracowane modele – dostępne w formie planów, zestawów, a nawet książki o ich budowie – polecam gorąco!

 

 

Inne zestawienia i polecane galerie:

http://rcmsc.org/gallery-2/

http://www.footy-sailing.com/event_swisscup.php

http://www.rcsailing.net/forum1/showthread.php?6856-Easy-Footy-Footy-project-development-for-clubs-schools-and-future-possible-Kits

http://www.sailfootyuk.com/2013-gold-cup-report.html

http://footy.rcsailing.net/links.php

http://footy.rcsailing.net/articles.php

http://footy.rcsailing.net/articles/my152/footy_design.php    (2008)

http://www.sailfootyuk.com/footy-types.html    (2012-2013)

http://www.duckworksmagazine.com/11/columns/wtwb/04/index.htm – żaglowiec…

 

Trenażer ;o)

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.idreams.iSailboatPROHD

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii footy trendy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *