Rakieta MARS V – z napędem pneumatycznym

Bezprochowe modele latające, startujące z wyrzutni ø 15 mm,  we wrocławskich modelarniach ZPM MDK i KM SP25, już od lat z powodzeniem budują kolejni mali modelarze o średniej wieku rzędu 10 lat. Niewątpliwą zaletą tych modeli jest niski koszt materiałów, bodaj największe bezpieczeństwo pośród wszystkich latających modeli rakiet, no i niemal 100% pewność, że wykonany przez młodego modelarza model będzie latał. Przedstawiony dalej artykuł opublikowany również w miesięczniku RC Przegląd Modelarski opisuje pierwszą z naszych konstrukcji rakiet klasy FAx.

 

Materiały i narzędzia:

  • 1 rurka średnicy 15 mm i długości 105 mm (po papierze faksowym, ew. z wypisanych markerów lub inna – podobna)
  • arkusz papieru kancelaryjnego (80 g/m2)
  • arkusz kolorowego papieru z bloku technicznego (160-200 g/m2)
  • szybkoschnący klej do papieru (polecam „Magik” – wcześniej używaliśmy „Hermolu” – tylko po co go wdychać…)
  • linijka z podziałką, cyrkiel, ołówek, nożyczki i ew. wypisany długopis

 Opis budowy:

    W pierwszym etapie należy przerysować elementy modelu na papier o odpowiedniej gramaturze: głowicę i stabilizatory na kolorowy brystol, natomiast kadłub na zwykły papier piśmienny.


 (Korzystając powyższych plików -„Pokaż obrazek” i „Zapisz obrazek jako” – można bezpośrednio wydrukować 2 komplety elementów modelu za pomocą przeciętnej domowej drukarki).

Jeśli rurka, którą posiadamy, ma inną od podanej wyżej średnicę, należy odpowiednio przeskalować wymiary elementów

    Chyba najtrudniejszym dla młodych modelarzy, jest prawidłowe samodzielne sklejenie głowicy w kształt stożka – czasem potrzebują na to „kolejnego podejścia”. Tymczasem cała sztuka polega na wcześniejszym prawidłowym uformowaniu kartonu – do tego celu, jak również do dociśnięcia w trakcie samego klejenia, można użyć np. stożkowej końcówki długopisu  lub zatemperowanej jumbo-kredki. W tej konkretnej rakiecie (przy zastosowaniu paierów zgodnych z opisem) nie jest konieczne wklejanie w głowicę dodatkowego balastu.
    Sklejenie kadłuba na rurce wymaga jedynie dokładności. Średnica wewnętrzna otrzymanego kadłuba nie powinna pozwalać mu spadać z rurki plastikowej, ale nie może też go na niej blokować.

Montaż

    W kadłubie – podobnie jak w głowicy – należy ponacinać i stosownie uformować powierzchnie klejenia. Wygodnie to robić na krawędzi rurki wsuniętej prawie do końca kadłuba (bez 4-5 mm). Klejem smaruje się zarówno zagięte sklejki kadłuba jak i wewnętrzną stronę sklejek głowicy, które to -po osiowym ustawieniu tej ostatniej· –dociska się dopiero ostatecznie do kadłuba.
    Statecznikom, po wycięciu i zabigowaniu (wypisanym długopisem lub spinaczem biurowym) rozchyla się listki sklejek (raz w jedną, raz w drugą stronę) a następnie przykleja je do kadłuba.  Przyklejanie stateczników polecam zacząć od tylnego „szwu”, następnie po przeciwległe stronie a potem kolejne pośrodku, pomiędzy pierwszymi dwoma.

Loty

    Opisywane modele mogą latać zarówno na otwartym terenie (o ile nie jest mokro), jak i w pomieszczeniach zamkniętych (klasy, sale gimnastyczne, korytarze itp.).
    Przed startem, plastikową rurkę startową należy ostrożnie włożyć w kadłub rakiety -mniej więcej do połowy długości a następnie, po wycelowaniu w wolną od ludzi i zwierząt stronę – energicznie dmuchnąć. Prawidłowo wykonana i wypuszczona rakieta tego typu powinna bez problemu przelecieć dystans kilkunastu metrów (często sporo ponad 20 m) bez „meandrowania” i rotacji wokół osi symetrii.

Uwagi eksploatacyjne

    W trakcie lotów należy zwracać uwagę, by mali zawodnicy nie wkładali mokrej strony rurki w kadłub, powodując zaginanie i przedzieranie jego dolnej krawędzi (najczęstszy mechanizm zniszczenia) oraz, by nie zamieniali się rurkami startowymi (ze względów higienicznych).
    Rakiety ZPM MARS V, poza wymienionymi we wstępie zastosowaniami, doskonale sprawdzają się również jako monotyp do klasowych mini-zawodów (na odległość lotu lub celność lądowania). Ponadto stanowią dobrą podstawę do projektowania innych, samodzielnych konstrukcji modeli, latających przy użyciu tego samego „silnika”.

    Wszystkich, którym udał się ten model zapraszam do pochwalenia się jego zdjęciami – piszcie do nas!   Udanych lotów!

iPD


Zobacz również
:

Historia rakiet
Rakieta MT-08 w Młodym Techniku 1/2008
Rakieta Krecika
Latający Concorde
DRZWI OTWARTE w MDK ”2007
Zawody Kartonowych Modeli Latających z Napędem Pneumatycznym 2008

Artykuł  MARS V – modele kosmiczne z napędem pneumatycznym ukazał się drukiem w numerze 1/2007 miesięcznika RC Przegląd Modelarski . Publikacja za zgodą Redakcji RC Przeglądu Modelarskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii latające. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *