REGATY RYNNOWE

Regaty rynnowe wymyślone zostały pierwotnie dla amerykańskich zuchów (cub scouts). Początkowo, dedykowane im małe modele jachtów (jednokadłubowe i dwużaglowe) pływały w basenach. Ostatecznie uznano, że dwa równoległe tory wodne będą bardziej dostępną alternatywą dla wszystkich drużyn i każdej pory roku.

Pomysł ścigania się w wodnych torach rynnowych okazał się tak dobry, że poza najsłynniejszą klasą Raingutter Regatta, na całym świecie rozgrywane są podobne konkurencje (choć zwykle pod innymi nazwami). Nad oryginalnymi regatami czuwa Boy Scouts of America (czyli amerykański odpowiednik Związku Harcerstwa Polskiego). Oficjalne zestawy materiałowe do budowy modeli Raingutter Regatta (aktualnie już tylko najszybsze w swojej klasie trimarany (praktycznie katamarany) sprzedaje „amerykańska składnica harcerska” (https://www.scoutshop.org/…/cub-sco…/raingutter-regatta.html).

W Polsce historia modeli regatowych klasy rynnowej rozpoczęła się publikacją artykułu w miesięczniku Młody Technik (5/2011 – https://mlodytechnik.pl/…/2597-plywajace-modele-jachtow-nie…). Od tego czasu w tym uznanym czasopiśmie ukazało się już kilka materiałów dotyczących modeli tej klasy przetestowanych wcześniej przez instruktorów i uczestników zajęć MODELmaniak.pl.

Praktyczne sposoby wykonania torów regatowych, i plany modeli jachtów tej klasy są dostępne w wydaniach papierowych miesięcznika Młody Technik oraz w formie plików PDF na jej stronach internetowych.

Niebawem udoskonalone plany będą również dostępne na naszej stronie, a zestawy materiałowe do budowy modeli (w tym także dla klubów, szkół i modelarni) będzie można kupić w sklepach modelarskich.

Zapraszamy także do polubienia i obserwowania strony Regaty Rynnowe na Facebook.

-MODELmaniak.PL