Regulamin rozgrywek w klasie Regaty Rynnowe

1. ZAŁOŻENIA

1.1 Cele przyświecające twórcom klasy regat rynnowych to: promocja konstruktywnych hobby i sportów takich jak modelarstwo i żeglarstwo oraz doskonalenie umiejętności współpracy i rywalizacji w duchu fair-play – szczególnie wśród najmłodszych zawodników i sympatyków jachtingu  – przy wsparciu doświadczonych instruktorów i opiekunów a także firm i instytucji kierującymi się podobnymi celami dydaktycznymi i wychowawczymi.

 

2. ZAWODNICY

2.1. Wykonawcy modeli: w zawodach mogą rywalizować twórcy lub współtwórcy jachtów klasy RR wykonanych zgodnie z poniższymi regułami. Niedopuszczalne jest użycie przez zawodnika modelu wykonanego przez inne osoby – w tym modeli fabrycznych i wykonanych na zamówienie. Jeśli nie zabrania tego bezpośrednio organizator regat, zaleca się również nie używanie modelu użytego w poprzedniej edycji (szczególnie zwycięskiego).

2.2. Grupy wiekowe, w jakich zazwyczaj prowadzi się klasyfikacje regatowe to: G1 – wczesnoszkolna (do klasy III SP włącznie), G2  -podstawowa (klasy IV-VIII SP), G3 – otwarta (bez ograniczenia wieku). Dodatkowo mogą być ustanowione inne grupy (np. żeńska). Dla uznania danej grupy do startu musi zgłosić się minimum 3 zawodników spełniających jej wymogi – w przeciwnym razie zawodnicy ci powinni zostać dołączeni do grupy wyższej (decyzja w gestii komisji sędziowskiej). W konkursach dodatkowych mogą (ale nie muszą) być stosowane identyczne jak w regatach grupy wiekowe.

 

3. MODELE

3.1. Łódź żaglowa tej klasy może być wykonana od podstaw lub z zestawu materiałowego, zgodnie regulaminem RR w wersji wskazanej przez organizatora regat.

3.3. Wymiary modelu: długość całkowita powinna zawierać się w przedziale 165 do 178 mm; szerokość nie może być większa niż 90 mm, zanurzenie modelu nie może być większe niż 40 mm. Dopuszczalna tolerancja wymiarów liniowych wynosi +/- 2 mm.

3.4. Kadłuby muszą być wykonane z nierozpuszczalnego i nie zanieczyszczającego wodę materiału (np. z kory, drewna, tworzyw sztucznych, itp), mogą być dowolnie docinane, szlifowane, malowane i ozdabiane – o ile narusza to innych zasad regulaminu.

3.5 Maszty o wysokości maksymalnej 178 mm liczonej od pokładu do topu (góry masztu)  w czasie regat powinny być trwale zamocowane do pokładu (nie mogą odpadać po odwróceniu jachtu do góry dnem). Ze względów bezpieczeństwa zaleca się zamontowanie na topie masztu proporczyka w kontrastowym kolorze lub innego zabezpieczenia oczu startującego zawodnika.

3.6. Żagle powinny być wykonane z materiału wodoodpornego (zalecane są tworzywa sztuczne) i zabezpieczone klejem przed obrotem wokół masztu. Dolna krawędź żagla musi znajdować się minimum 12 mm nad pokładem. Żadna inna forma napędu oprócz żagli nie może być w tych regatach stosowana.

3.7. Płetwy sterowe i balastowe nie są obowiązkowe, ale jeśli występują w modelu, muszą być wykonane z nie brudzących, wodoodpornych materiałów i być dobrze przymocowane do kadłuba łodzi.

3.8. Zdobienia i akcesoria modeli (farby naklejki, żeglarze, kotwice, koła sterowe, itp.) mogą być stosowane w modelu, o ile nie zanieczyszczą torów wodnych, a podczas regat będą trwale przymocowane do łodzi, nie przekraczając dopuszczalnych wymiary modelu.

3.9. Numery startowe są nadawane podczas rejestracji przed startami (mogą być zapisane na żaglu kontrastowym wodoodpornym markerem lub naklejone)

 

4. TORY REGATOWE

4.1. Umiejscowienie torów wodnych klasy RR powinno zapewniać osłonę od podmuchów wiatru – zaleca się ustawienie ich w pomieszczeniu.

4.2. Parametry torów w zawiadomieniu o regatach podaje organizator zawodów. Zalecane parametry torów wg. projektu MODELmaniak.pl są następujące: długość całkowita : minimum 1,5 m (maksymalnie 3,0 m), szerokość gwarantowana: 90 mm, głębokość gwarantowana: 40 mm, lustro wody na poziomie ok. 75 cm (+/- 5 cm) od podłogi. Zawodnicy startują jednocześnie w równoległych torach wodnych – parami.

5. ZASADY ROZGRYWEK

5.1. Zasady fair-play obowiązują wszystkich uczestników regat podczas całego konkursu na równi z pozostałymi punktami regulaminu.

5.2. Forma rozgrywek (pucharowe, każdy z każdym lub pomiary czasów biegów regatowych poszczególnych zawodników) oraz ostateczny podział na grupy wiekowe (min. trzech zawodników w danej grupie) w zależności od ilości zawodników i innych warunków na miejscu regat może być określona przez komisję sędziowską najpóźniej podczas odprawy przedstartowej zawodników.

5.3. Napęd łodzi poprzez słomki do napojów (dostarczonych przez organizatora) może być zadysponowane przez komisję sędziowską szczególnie dla najmłodszych grup i/lub dłuższych torów w celu dla uniknięcia ryzyka hiperwentylacji zawodników.

5.4. Bezpośrednio przed startem modele ustawia się w wyznaczonych przez sędziów torach w taki sposób, by rufami dotykały ścianki startowej.

5.5. Start następuje na podaną przez sędziego komendę poprzedzoną odliczaniem czasu przedstartowego. Zawodnicy rozpoczynają wyścig, dmuchając w żagle swoich modeli i przechodząc jednocześnie wzdłuż zewnętrznej krawędzi swojego toru.

 

5.6. Podczas wyścigu zabroniony jest jakikolwiek bezpośredni kontakt z modelem. Jedyny wyjątek to przewrócenia modelu w trakcie biegu na skutek zbyt silnego podmuchu – wtedy zawodnik może powtórnie ustawić swój jacht dokładnie w miejscu wywrotki i kontynuować bieg.

5.7. Zwycięstwo w danym biegu zapisuje się zawodnikowi który pierwszy dotknie przeciwległej ścianki toru jakąkolwiek częścią swojego modelu.

 

6. KONKURSY OKOŁOREGATOWE

6.1. Dodatkowe konkursy dla wykonawców modeli klasy RR (także jak np.:  najpiękniejszy model klasy RR, najciekawszy projekt, najodpowiedniejszą nazwę jachtu, najciekawsze wyposażenie, najmniejszego żeglarskiego narybku, najlepsza skipperka, najstarszy kapitan, najdłuższy rejs liczony od portu macierzystego zawodnika, itp.) są rozgrywane niezależnie od wyścigów regatowych.

6.2. Informacja o konkursach dodatkowych powinna być podana w informacji o regatach – najpóźniej podczas odprawy przedstartowej.

 

7. INFORMACJE DODATKOWE

7.1. Kwestie nie ujęte w regulaminie rozstrzyga na miejscu regat komisja sędziowska, a jej rozstrzygnięcia nie podlegają oprotestowaniu.

– opr. MODELmaniak.PL (6/2018)

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii reguły klasy RR. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *