Szkic historii klasy FOOTY

    Zasady klasy modele jachtów żaglowych FOOTY zostały opracowane formalnie dopiero 6  lat temu w Nowej Zelandii specjalnie dla rekreacji i popularyzacji na całym świecie techniki i sportu żeglarskiego w miniaturze. Ta uniwersalna klasa modeli aktualnie dynamicznie rozwija się na całym świecie.
  To również najmniejsza światowa klasa regatowa – bowiem podczas przy okazji sportowej  rywalizacji łatwiej o postęp poprzez wymianę doświadczeń. Radiosternicy, pływający modelami tej klasy, mogą niemal od początku istnienia tej klasy uczestniczyć w ogólnoświatowych zawodach korespondencyjnych (za pomocą Internetu). Jednak pierwsze bezpośrednie regaty europejskie odbyły się dopiero niedawno w Birkenhead pod Liverpool’em w Anglii.

W Polsce klasa została zarejestrowana w ubiegłym roku w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Klasy Footy (IFCA).  Aktualnie oficjalnie zarejestrowanych jest w naszym kraju kilkanaście łodzi regatowych, a wielokrotnie więcej jest aktualnie w trakcie realizacji. Większość z nich to model wrocławskiego projektu OPAŁEK – opisany w miesięczniku Młody Technik 6/2009. Głównym polskim ośrodkiem FOOTY jest Wrocław – tu jest aktualnie zarejestrowanych najwięcej łodzi, tu też działa Polski (i tymczasowo również Czeski)  Rejestrator Klasy FOOTY (wchodzący w skład ścisłego zarządu IFCA) i tu redagowana jest polska oraz czeska strona tej klasy – przy www.MODELmaniak.pl.

W ubiegłorocznych EURO FOOTY GP, po raz pierwszy wystartowała siedmioosobowa drużyna z Wrocławia, uzyskując bardzo dobre wyniki i ogromne uznanie ekip z całego świata (http://footy.rcsailing.net/racing/2009/euro_results.php – poniżej również film Animora Dobrowicza ze Szwecji z ubiegłorocznych zawodów EURO FOOTY GP- nasza ekipa startuje w czerwonych koszulkach z wrocławskimi krasnalami :o)

W uznaniu dorobku wrocławskiej drużyny w rozwój klasy w Europie środkowej (szczególnie w odniesieniu do grupy Juniorów) komitet IFCA przyznał Polsce prawo do organizacji kolejnego Grand Prix we Wrocławiu, w lipcu tego roku.

 

 HISTORIA KLASY FOOTY W PUNKTACH


18.02.2004 – Brett McCormack z  Nowej Zelandii zamieszcza informacje o swoich modelach jednostopowych na forum www.rcsailing.net, a trzy dni później również propozycję zasad klasy Footy i publikuje bezpłatne plany swojej łodzi zwanej „Bob-About”

02.12.2005 – Bill Hagerup, nowy sekretarz USA z New Hampshire, proponuje nowe poprawki. Wprowadza m.in.zasadę pomiaru modeli w skrzynce pomiarowej.

21.01.2006 – Charles Hall z Wielkiej Brytanii otwiera główną stronę domową Footy – www.footy.rcsailing.net

11.2008 – Odbywa się pierwsze międzynarodowe głosowanie nad poprawkami  regulaminu klasy.

08.06.2009  – Początek klasy Footy w Polsce – w miesięczniku Młody Technik ukazuje się pierwsza publikacja Footy w Polsce: „Opałek – nasz skrzat wśród regatowych radiojachtów” – Paweł Dejnak

20.06.2009 – Pierwsze polskie zawody modeli klasy Footy we Wrocławiu

18-19.07.2009 – Pierwszy start polskiej reprezentacji Footy w Euro Footy Grand Prix – Liverpool/GB

2010 – Kolejne zatwierdzone zmiany w regulaminie klasy.

08.05.2010 Druga publikacja modelu FOOTY w MT – „Nieumiałek – żaglówka klasy FREE FOOTY” – Paweł Dejnak

 

.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii reguły klasy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *