Wyciąg z regulaminu klasy FOOTY

Modele jachtów żaglowych i cała klasa FOOTY została stworzona przede wszystkim do zabawy i rekreacji – dlatego zasady klasowe są ograniczone do minimum.Dzięki niespotykanie prostym zasadom pozwala pływać wszystkim, bez względu na wiek, umiejętności warsztatowe, zasobność portfela itp. Daje również niemal nie ograniczone możliwości tworzenia własnych konstrukcji i eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami aero- i hydrodynamicznym. Poniżej najważniejsze z nich – oficjalne tłumaczenie z angielskiego jest właśnie realizowane.

Najważniejsze zasady:

– FOOTY to pływające modele jachtów żaglowych sterowane maksymalnie dwukanałowo, lub niesterowane (FREE FOOTY) o długości pokładu ok. 1stopy (30,5 cm)
– wolno stosować dowolnej wielkości dwa żagle, stały balast o gęstości nie większej niż ołowiu i dowolne akumulatory w kadłubie

– model musi zmieścić się do specjalnej skrzynki pomiarowej, jak na rysunku poniżej:

    Wyjątkiem od tej zasady jest maszt z olinowaniem, żagle i antena z jej ew. wspornikiem, bukszpryt (z przodu) i wystrzał (z tyłu) o średnicach do 6,2mm. Dodatkowo poza skrzynkę może wystawać także ster.

    Położenie modelu w skrzynce może być dowolne (vide ilustracje poniżej, katamarany wkładane są nawet bokiem):

  


Pełne wersje oficjalnych zasad w różnych językach – aczkolwiek jeszcze nie po polsku – znajdują się na stronie domowej IFCA
http://footy.rcsailing.net/rules.php

Ten wpis został opublikowany w kategorii reguły klasy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wyciąg z regulaminu klasy FOOTY

  1. Pingback: Otwarte Mistrzostwa Polski Jachtów Klasy FOOTY – WROCŁAW 22-23.06.2019 – Minisail Poland

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *