Zdalnie sterowany kuter patrolowy ZPM wz.2001 – RCpm 10/06

    To model o niemałej już historii w naszych pracowniach – pływający i RC – a można go wykonać nawet z kartonu i sterować najprostszą aparaturką (np.z zepsutego autka-zabawki). W podstawowej wersji (i skali ok. 1:50) napędzany jest jednym – bardzo popularnym silniczkiem klasy Mabuchi 130 – a za załogę mogą mu służyć choćby legoludki.

    Ten sympatyczny stateczek jest stosunkowo prosty w budowie. Został opracowany dla modelarzy, którzy nie mają wielkiego doświadczenia – mieszkających nawet z dala od modelarni i bogato zaopatrzonych sklepów modelarskich. Mimo, iż pomyślany jako nieduża pływająca kartonówka, może być również wykonany z plastiku ( tzn. np. folii PCV 0,3-0,8 mm) lub blachy – zarówno w większych, jak i mniejszych skalach. „Odpada” wówczas konieczność uciążliwej w domowych warunkach, wielokrotnej impregnacji kartonu (lakierami nitro, żywicą epoksydową lub cyjanoakrylami).


   Silniczki do jego napędu kosztują dosłownie parę złotych i występują bardzo często w  zabawkach. Kadłub w skali podstawowej jest na tyle pojemny, że zmieści również niedużą aparaturę RC – także np. z rozbitego autka. Patrolówkę można doposażać w wiele dodatkowych elementów wykonanych samodzielnie lub „pożyczonych” z zestawów Lego.

    Istnieje kilka wersji rozwojowych tej łodzi: strażacka, ratownicza, badawcza, policyjna itd. W opisie budowy, zamieszczonym w numerze 10/2006 RC Przeglądu Modelarskiego, opisana jest najprostsza, niesterowana wersja modelu podstawowego, z najbardziej dostępnych materiałów, która stanowić może bazę do wykonania większego modelu wieloczynnościowego.


    Poniżej zamieszczone są pliki jpg z 3 stronami zawierającymi elementy modelu w skali ~1:50 – do wydruku na kartonie lub papierze samoprzylepnym (formatki A4 lub – po powiększeniu – A3 (skala 1:35)  – vide opis na ilustracjach).

    Model kartonowy kutra w wersji Portowej Straży Pożarnej został wydany w numerze specjalnym miesięcznika Modelarstwo Okrętowe.

   O zestawy materiałowe do budowy tych modeli (kartonowe i plastikowe) można pytać w naszych pracowniach (może wkrótce pojawią się też w zakładce Giełda…?)

-PD

GALERIA

(aby zobaczyć powiększoną ilustrację, można kliknąć „Pokaż obrazek”
– ta opcja działa w Firefoxie – z Explorer”em
gorzej…)

  Model Dominiki w skali 1:35 z silnikiem M280  Modele wystawowe na wystawie w Rudzie Śląskiej 2007 - fot. fojer1  Jurka wersja plastikowa modelu RC w skali 1:87  

Ten wpis został opublikowany w kategorii pływające. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zdalnie sterowany kuter patrolowy ZPM wz.2001 – RCpm 10/06

  1. Kuter w wersji Portowej Straży Pożarnej pisze:

    Czy można odświeżyć zdjęcia i pliki *.jpg tego modelu ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *